A gazdaságról
A kisléptékű, ökológiai szemléletű, vegyes, biodinamikus gazdaságunk alapját egy sok éve nem gondozott, gyomnövényekkel (elsősorban tarackkal) sűrűn benőtt terület adta. A terület előkészítése 2022 nyarán kezdődött, az első ágyásokat pedig decemberben kezdtem kialakítani.
Az ún. biointenzív modell mindenekelőtt egy diverzifikált ökológiai növénytermesztési rendszer, amely fokozza a termelést azzal a céllal, hogy minimális területről maximális hozamot érjen el, miközben növeli a biodiverzitást és fenntartja a talaj termékenységét.
A hagyományos forgatásos/ásásos/gyomírtós módszerek helyett forgatás nélküli komposztmulcsos technikát alkalmazunk. Ennek lényege, hogy a forgatásos művelés negatív, talajéletet romboló hatását elkerülhetjük és egy vastag komposztréteget terítünk a takarással előkészített területre, majd magába a komposztba ültetjük a növényeket.
Az előkészítés annyit tesz, hogy egy sötét, fényt át nem eresztő anyaggal (esetünkben agroszövettel, amit később a növények alá is fel tudtunk használni) jó néhány hónapra letakarjuk a használni kívánt területet. Ez a takarás, mivel nem engedi fényhez jutni a letakart növényeket, elpusztítja azokat. Az így előkészített területre hordjuk szét aztán a zöldkomposztot, amelynek kettős célja van; egy részről mulcsként takarja a földet és közeget is biztosít a növények számára, másrészről pedig táplálja a talaj élőlényeit (baktériumok, gombák, különböző mikroszkópikus és náluk nagyobb élőlények is), amelyek aztán a növényeinket segítik tápanyagokhoz jutni, illetve segítenek a betegségek elleni védelemben is.
Igaz, hogy nincs (még) biominősítésünk, de a saját szabályaink talán még szigorúbbak is helyenként. Szigorúan vegyszermentesen termelünk, növényeinket mechanikai (rovarhálók), manuális (kézi) és biológiai (baktérium trágyák, a kártevőkön parazitáló élő szervezetek kijuttatása) módszerekkel védjük és ami talán még fontosabb: a kertünk biodiverzitását igyekszünk növelni: kaszálni csak a legszükségesebb részeken/időszakban szoktunk, több, mint 20 madárodúnk van kihelyezve, őshonos magkeverékekkel igyekszünk megtelepíteni a területünkön minél több növényt és így aztán állatot is. Ez a biodiverzitás segít abban, hogy a nagyüzemi monokultúrákkal szemben, sokkal kisebb legyen a kértevőnyomás és egészséges, rendkívül zamatos és tápláló zöldségeket termeszthessünk.
2024-ben kb. 1500m2-en termeltünk amelyből kb 600m2 fűtetlen fólia.
2025-ben a területünk kb. 2000m2-re fog nőni plusz külső ágyások kialakításával.
Gépeket (pl. traktor, rotakapa, stb.) nem használunk, mindent saját erőnkkel végzünk (kivéve persze a szállítást, amihez van egy hűtött raktérrel rendelkező kisteherautónk).
Számunkra kiemelt fontosságú, hogy a természettel amennyire csak lehet összhangban termeljünk, és elfogadjuk, hogy ebben az esetben a "jut is, marad is" elv érvényesül. Persze azért igyekszünk, hogy minél több maradjon nekünk, de nem mindenáron!